Szkoła

Żyrafia Osada to szkoła d0mowa, która powstała w wyniku poszukiwania miejsca, w którym relacje i edukacja będą równie ważne. Gdzie będzie miejsce na uważność względem każdego dziecka, gdzie podejście podmiotowe w nauce oraz w zwykłych czynnościach codziennych będzie standardem.

Chcemy, aby dzieci były przygotowane do życia w świecie „dorosłych”, chcemy aby sobie poradziły. Chce tego każdy rodzic.

Postawiłyśmy sobie pytanie jak będzie wyglądał świat za 15-20 lat kiedy nasze dzieci będą dorosłe? Czy jesteśmy w stanie to przewidzieć? Możliwości jakie „świat” będzie stwarzał człowiekowi?

Nie możemy tego przewidzieć, nie wiemy tego. Idąc tym tropem zadałyśmy sobie pytanie: „Jak w takim razie przygotować nasze dzieci do przyszłości?”

Kierując się najnowszymi badaniami i opiniami psychologów i pedagogów, utwierdziłyśmy się w tym, że kompetencje społeczne, umiejętność pracy w grupie, samoświadomość, znajomość swoich możliwości, swoich potrzeb, czy mówiąc górnolotnie motywacja wewnętrzna do spełniania swoich marzeń będą wskaźnikiem tego, w jakim stopniu nasze dziecko przygotowane jest do życia – zawodowego i prywatnego.

To jest to co chcemy dać naszym dzieciakom.

W naszej szkole domowej dzieci uczą się projektowo. Stawiamy tezy, zadania, pytania, na które muszą znaleźć odpowiedź. Posługujemy się „Metodą Projektu”, która opracowana została na początku XX wieku przez H. Kilpatricka w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory metoda ta została uznana za jedną z najambitniejszych i skutecznych. Według niej opracowane zostały programy nauczania w najlepszym na świecie systemie nauczania – finlandzkim. Nasi nauczyciele to towarzysze drogi, którzy stoją obok dzieciaków i idą razem z nimi w tej fascynującej podróży.

Od lat zafascynowani jesteśmy skandynawskim podejściem do edukacji, gdzie równorzędny jest rozwój intelektualny oraz emocjonalny ucznia (holistyczne podejście). Sir Ken Robertson w każdej swojej wypowiedzi podkreśla, że dla rozwoju każdego dziecka potrzebna jest matematyka, podstawy fizyki, ale również muzyka czy sztuka. To dlatego właśnie system edukacji w Finlandii uważany jest za najlepszy na świecie. Jesteśmy tego samego zdania.