Upcycling

uccykling

Troska o środowisko naturalne jest jedną z podstawowych wyznawanych przez nas wartości. Razem z dziećmi uczącymi się w Żyrafiej Osadzie chcemy wypracować nawyki dbania o otaczający nas świat, nie tylko poprzez kształtowanie świadomości ekologicznej, oszczędność zasobów naturalnych oraz segregowanie odpadów, ale również poprzez powtórne wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku, na pozór nie nadających się już do niczego. Nie będziemy zbierać śmieci – będziemy dawać nowe życie zwykłym rzeczom.

Upcykling, mający swoje początki w pierwszej połowie lat 90-tych, określany również jako recykling kreatywny, jest sztuką przetwarzania niepotrzebnych przedmiotów, które finalnie zyskują nową, najczęściej odmienną od pierwotnej, funkcję. W odróżnieniu od recyklingu, rozumianego jako odzyskiwanie z odpadów materiałów i surowców, przeznaczonych następnie do ponownego przetworzenia, polega on na wykorzystaniu przedmiotów jeszcze przed ich przetworzeniem, z których stworzone zostają rzeczy o znacznie wyższej wartości użytkowej.

Pojemniki na kredki z butelek po mleku, półki na książki ze skrzynek ogrodniczych lub stoliki i ławy z palet – to wszystko wpisuje się w ideę upcyklingu. Stosując rozmaite techniki manualne, minimalizując przy okazji zużycie energii elektrycznej, oraz wykorzystując wyobraźnię i pomysłowość każdego z nas jesteśmy w stanie wykonać rzeczy, służące nam na co dzień, na przykład w szkole.

Upcykling, będący jedną z form edukacji ekologicznej, a co za tym idzie ochrony środowiska, pozwala również na rozwój kreatywności i twórczości.